Skip to content

369 Kennedy DrFairview, NJ 07022

Built 1922

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 15, 2010

Property Information

Block326
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description1SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
45%
Improvement Value:$287,100
55%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,581+5.3%
2024$10,998+4.0%
2023$10,578-0.6%
2022$10,638-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 462, Page 963Recorded6/28/2010

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8730, Page 949Recorded10/1/2004

Property Built

Built

Year Built: 1922