Skip to content

302 Delano PlFairview, NJ 07022

Built 1912

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block327
Lot19
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,984
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,400
42%
Improvement Value:$265,100
58%
Total Assessment$457,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,198+6.1%
2024$9,614+3.7%
2023$9,269+1.5%
2022$9,130-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,984DeedBook 5677, Page 1039Recorded12/13/2025

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 2072, Page 174NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1912