Skip to content

172 Hamilton AveFairview, NJ 07022

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block327
Lot42
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description2SF-2G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,460
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,400
38%
Improvement Value:$386,300
62%
Total Assessment$621,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,658+5.9%
2024$12,895+3.3%
2023$12,482+2.7%
2022$12,157-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 9113, Page 162NU CodeFamily (1)Recorded7/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 1960