Skip to content

183 Hamilton AveFairview, NJ 07022

Built 1991

Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block327
Lot50.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
Description2SB
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,328
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
34%
Improvement Value:$356,300
66%
Total Assessment$543,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,217+6.1%
2024$11,520+2.6%
2023$11,232+1.2%
2022$11,098-3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8663, Page 11Recorded3/4/2004

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

DeedBook 8001, Page 178Recorded9/5/1997

Property Built

Built

Year Built: 1991