Skip to content

175 Fulton AveFairview, NJ 07022

Built 1942

Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block328
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class47
Description1SB
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage1,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
42%
Improvement Value:$377,000
58%
Total Assessment$647,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,500+5.6%
2024$13,729+1.7%
2023$13,506+1.8%
2022$13,261+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1942