Skip to content

369 Mc Kinley St.Fairview, NJ 07022

Built 1907

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 5, 2000

Property Information

Block331
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings4
ZoningRB
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
38%
Improvement Value:$424,100
62%
Total Assessment$684,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,328+5.3%
2024$14,561+2.6%
2023$14,192+2.5%
2022$13,848-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 8271, Page 921NU CodeTitle correction (4)Recorded5/11/2000

Property Built

Built

Year Built: 1907