Skip to content

395 Mc Kinley StFairview, NJ 07022

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block331
Lot29.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2SF2CG
Dwellings3
ZoningRB
Sq Footage2,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,000
40%
Improvement Value:$388,700
60%
Total Assessment$646,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,484+5.2%
2024$13,763+2.8%
2023$13,392+2.2%
2022$13,101-5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 1792, Page 318Recorded11/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1917