Skip to content

502 Bergen BlvdFairview, NJ 07022

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block404
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description1SCB G,
Dwellings0
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
93%
Improvement Value:$35,300
7%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,523+2.5%
2024$12,216+35.7%
2023$9,004-9.2%
2022$9,913-58.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 4222, Page 1075NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

DeedBook 2594, Page 505NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950