Skip to content

426 9th StFairview, NJ 07022

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2009

Property Information

Block406
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
49%
Improvement Value:$208,200
51%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,965+5.5%
2024$8,499+4.7%
2023$8,119+1.4%
2022$8,004-0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929