Skip to content

406 Edgewater Rd.Fairview, NJ 07022

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block408
Lot46.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage3.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,002,800
81%
Improvement Value:$1,174,800
19%
Total Assessment$6,177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$142,097+2.9%
2024$138,152-6.7%
2023$148,019-3.9%
2022$154,002+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

DeedBook 919, Page 995NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 1945