Skip to content

355 9th St.Fairview, NJ 07022

Built 1927

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block412
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage1,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$271,800
58%
Total Assessment$471,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+5.5%
2024$9,851+4.6%
2023$9,418+1.9%
2022$9,243-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,880DeedBook 1635, Page 1850NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927