Skip to content

440b Morningside AveFairview, NJ 07022

Built 2017

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block413
Lot5.01
QualifierC000B

Zoning---
Sq Footage2,710
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
28%
Improvement Value:$525,700
72%
Total Assessment$725,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,235+5.6%
2024$15,368+2.3%
2023$15,028-2.6%
2022$15,437+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 2564, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 2017