Skip to content

344 Bergen BlvdFairview, NJ 07022

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block415
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
ZoningB
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,400
25%
Improvement Value:$826,500
75%
Total Assessment$1,094,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,999+6.1%
2024$23,571-1.8%
2023$23,997-2.8%
2022$24,680+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

DeedBook 1819, Page 1955NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927