Skip to content

8 Linda LaneFairview, NJ 07022

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block504
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
Description1SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,393
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
46%
Improvement Value:$253,000
54%
Total Assessment$468,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+4.0%
2024$9,791+0.4%
2023$9,750-1.1%
2022$9,863-1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957