Skip to content

14 Industrial AveFairview, NJ 07022

Built 1957
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block603
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description1SBCB
Dwellings0
ZoningI
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
11%
Improvement Value:$339,600
89%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,385+3.9%
2024$8,067+7.7%
2023$7,492-2.7%
2022$7,699-13.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 5466, Page 179Recorded3/28/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

DeedBook 7932, Page 408Recorded12/5/1996

Property Built

Built

Year Built: 1957