Skip to content

717 Greeley AveFairview, NJ 07022

Built 1957

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 23, 2005

Property Information

Block710
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class47
Description1SF2G
Dwellings2
ZoningRA
Sq Footage2,431
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,500
42%
Improvement Value:$369,700
58%
Total Assessment$637,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,220+6.1%
2024$13,403+1.8%
2023$13,163+2.2%
2022$12,886-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

DeedBook 9022, Page 101Recorded2/23/2006

Property Sale

Sale
$542,000

From:

To:

DeedBook 8837, Page 451Recorded7/13/2005

Property Built

Built

Year Built: 1957