Skip to content

6 Burdette PlaceFairview, NJ 07022

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2024

Property Information

Block718
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,024
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,100
42%
Improvement Value:$239,800
58%
Total Assessment$414,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,217+8.5%
2024$8,495+1.5%
2023$8,369-0.8%
2022$8,439+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930