Skip to content

212 Morris StFairview, NJ 07022

Built 1902

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jun 4, 1996

Property Information

Block803
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityFairview Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,349
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,400
47%
Improvement Value:$165,600
53%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,011+3.1%
2024$6,801-0.3%
2023$6,822+0.4%
2022$6,793-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,349DeedBook 7884, Page 115Recorded6/11/1996

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

Sq Ft15DeedBook 7686, Page 4Recorded4/5/1994

Property Built

Built

Year Built: 1902