Skip to content

108 Wessington AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block107
Lot52
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
43%
Improvement Value:$137,100
57%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+1.7%
2024$7,842+8.4%
2023$7,237+2.2%
2022$7,079+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

DeedBook 8963, Page 471Recorded12/1/2005

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 8784, Page 549Recorded2/25/2005

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 8436, Page 282Recorded1/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920