Skip to content

28 Botany StGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block109
Lot16.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
76%
Improvement Value:$84,000
24%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680+1.7%
2024$11,484+8.4%
2023$10,598-9.6%
2022$11,727+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7971, Page 266