Skip to content

13 New Schley StGarfield, NJ 07026

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 31, 2004

Property Information

Block119.05
Lot216
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,200
31%
Improvement Value:$239,800
69%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,680+1.7%
2024$11,484+8.4%
2023$10,598+2.2%
2022$10,367+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 8726, Page 583Recorded9/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1988