Skip to content

84 Passaic StGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 6, 2014

Property Information

Block12
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$237,700
76%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,435+1.7%
2024$10,260+8.4%
2023$9,469+2.2%
2022$9,262+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 1634, Page 1951Recorded3/14/2014

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 85, Page 1502

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8398, Page 969Recorded8/29/2001

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 7307, Page 10