Skip to content

25 Prescott AveGarfield, NJ 07026

Built 1917

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 21, 2012

Property Information

Block137
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage1,806
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
45%
Improvement Value:$144,700
55%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,793+1.7%
2024$8,645+8.4%
2023$7,979+2.2%
2022$7,805+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 1173, Page 2469

Property Built

Built

Year Built: 1917