Skip to content

15 Henrietta StGarfield, NJ 07026

Built 1924

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block138
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
37%
Improvement Value:$222,200
63%
Total Assessment$352,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+1.7%
2024$11,556+8.4%
2023$10,665+2.2%
2022$10,432+65.4%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft1,459DeedBook 5145, Page 1247Recorded12/20/2023

Property Sale

Sale
$476,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3379, Page 868NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 1882, Page 1346Recorded3/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1924