Skip to content

313 Outwater LaneGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block143.05
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,025
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,100
42%
Improvement Value:$162,600
58%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+1.7%
2024$9,210+8.4%
2023$8,500+2.2%
2022$8,314+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922