Skip to content

119 Columbus AveGarfield, NJ 07026

Built 1963

Last Sale Price
$669,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block150
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
31%
Improvement Value:$265,400
69%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811+1.7%
2024$12,596+19.8%
2023$10,518+2.3%
2022$10,283+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$669,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 4740, Page 1253Recorded7/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963