Skip to content

118 Passaic StGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2012

Property Information

Block15
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage3,086
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
31%
Improvement Value:$191,600
69%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+1.7%
2024$9,154+8.4%
2023$8,448+2.2%
2022$8,264+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900