Skip to content

334 Semel AveGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 1, 2001

Property Information

Block170.04
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,500
50%
Improvement Value:$116,200
50%
Total Assessment$232,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+1.8%
2024$7,385+8.7%
2023$6,796+2.3%
2022$6,643-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 8382, Page 694Recorded7/18/2001

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 7967, Page 131NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/30/1997

Property Built

Built

Year Built: 1900