Skip to content

81 Alpine StGarfield, NJ 07026

Built 1958

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block177.03
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,862
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
29%
Improvement Value:$324,700
71%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,183+1.7%
2024$14,929+10.2%
2023$13,547+2.2%
2022$13,252+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft2,862DeedBook 4454, Page 737Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 9038, Page 127Recorded3/20/2006

Property Built

Built

Year Built: 1958