Skip to content

53 Westminster PlGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block20.01
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB3CG
Dwellings2
Zoning3
Sq Footage1,788
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,900
44%
Improvement Value:$155,300
56%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+1.7%
2024$9,128+8.4%
2023$8,424+2.2%
2022$8,240+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900