Skip to content

10 Farnham AveGarfield, NJ 07026

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2002

Property Information

Block20.02
Lot33
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage1,788
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
37%
Improvement Value:$137,900
63%
Total Assessment$219,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,321+1.7%
2024$7,199+8.4%
2023$6,643+2.2%
2022$6,499+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900