Skip to content

36 Farnham AveGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block20.02
Lot46
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning4
Sq Footage1,978
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
29%
Improvement Value:$202,400
71%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,574+1.7%
2024$9,413+8.4%
2023$8,687+2.2%
2022$8,498+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,978DeedBook 5400, Page 961NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920