Skip to content

75 Maitland PlGarfield, NJ 07026

Built 1968

Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block205
Lot19.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
26%
Improvement Value:$332,000
74%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,043+1.7%
2024$14,791+10.4%
2023$13,400+2.3%
2022$13,103+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968