Skip to content

452 Midland AveGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$4,200,000
Last Sale Date
Nov 28, 2007

Property Information

Block205
Lot22.02
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,581,200
42%
Improvement Value:$2,218,800
58%
Total Assessment$3,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$126,806+1.7%
2024$124,678+8.4%
2023$115,064+2.2%
2022$112,556+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$4,200,000

From:

To:

DeedBook 9462, Page 335Recorded12/12/2007