Skip to content

103 Maitland PlGarfield, NJ 07026

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1,095,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block205
Lot5.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,168
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
24%
Improvement Value:$382,700
76%
Total Assessment$503,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,812+1.7%
2024$16,530+8.4%
2023$15,255+2.2%
2022$14,923+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,095,000
Sq Ft3,168DeedBook 5621, Page 625Recorded10/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1968