Skip to content

383 Lanza AveGarfield, NJ 07026

Built 1957

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Aug 30, 1994

Property Information

Block206.01
Lot83
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,340
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
38%
Improvement Value:$211,900
62%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,346+1.7%
2024$11,155+8.4%
2023$10,295+2.2%
2022$10,071+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

DeedBook 7728, Page 984Recorded9/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1957