Skip to content

79 Manner AveGarfield, NJ 07026

Built 1925

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block216.06
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
41%
Improvement Value:$151,700
59%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,579+1.7%
2024$8,435+8.4%
2023$7,785+2.2%
2022$7,615+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925