Skip to content

489 Mac Donald StGarfield, NJ 07026

Built 1947

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Feb 16, 1995

Property Information

Block216.06
Lot104
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
48%
Improvement Value:$148,500
52%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+1.7%
2024$9,321+8.4%
2023$8,603+2.2%
2022$8,415+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900

From:

To:

DeedBook 7768, Page 633NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1947