Skip to content

44 Bellport PlGarfield, NJ 07026

Built 1952

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block216.06
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
47%
Improvement Value:$201,100
53%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,741+1.7%
2024$12,527+8.4%
2023$11,561+2.2%
2022$11,309+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952