Skip to content

452 Outwater LaneGarfield, NJ 07026

Built 1927

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block216.06
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,900
51%
Improvement Value:$122,800
49%
Total Assessment$250,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+1.7%
2024$8,225+8.4%
2023$7,591+2.2%
2022$7,426+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927