Skip to content

73 Manner AveGarfield, NJ 07026

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block216.06
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,300
50%
Improvement Value:$107,800
50%
Total Assessment$214,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,145+1.7%
2024$7,025+8.4%
2023$6,483+2.2%
2022$6,342+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,044DeedBook 2719, Page 244Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6957, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1927