Skip to content

51 Manner AveGarfield, NJ 07026

Built 1922

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block218
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
46%
Improvement Value:$131,000
54%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+1.7%
2024$7,907+8.4%
2023$7,297+2.2%
2022$7,138+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 8666, Page 364Recorded3/18/2004

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 8081, Page 225Recorded7/9/1998

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 6966, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1922