Skip to content

96 Hudson StGarfield, NJ 07026

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 20, 2017

Property Information

Block34.01
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
40%
Improvement Value:$133,600
60%
Total Assessment$223,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,468+1.7%
2024$7,343+8.4%
2023$6,777+2.2%
2022$6,629+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 2766, Page 491NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/25/2017

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 8806, Page 271Recorded5/2/2005

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 7345, Page 783

Property Built

Built

Year Built: 1920