Skip to content

102 Westminster PlGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Feb 5, 2016

Property Information

Block43
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
37%
Improvement Value:$146,800
63%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+1.7%
2024$7,687+8.4%
2023$7,095+2.2%
2022$6,940+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 2185, Page 340NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/12/2016

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 7009, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1910