Skip to content

193 Midland AveGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Nov 5, 1982

Property Information

Block47
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
25%
Improvement Value:$376,200
75%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,685+1.7%
2024$16,405+8.4%
2023$15,140+2.2%
2022$14,810+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6720, Page 138