Skip to content

60 Commerce StGarfield, NJ 07026

Built 1910

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 24, 2013

Property Information

Block48.01
Lot31
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings2
Zoning2
Sq Footage2,136
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
38%
Improvement Value:$187,600
62%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,141+1.7%
2024$9,971+8.4%
2023$9,202+2.2%
2022$9,002+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 1476, Page 55Recorded8/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910