Skip to content

188 Grand StGarfield, NJ 07026

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block57
Lot1.01
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 SF
Dwellings3
Zoning3
Sq Footage1,900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,100
29%
Improvement Value:$198,300
71%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,357+1.7%
2024$9,200+8.4%
2023$8,491+2.2%
2022$8,305+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 1986, Page 139Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 6768, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1930