Skip to content

332 Midland AveGarfield, NJ 07026

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block65
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SS 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,617
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
28%
Improvement Value:$281,200
72%
Total Assessment$388,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,954+1.7%
2024$12,737+8.4%
2023$11,755+2.2%
2022$11,498+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 4125, Page 169Recorded5/6/2021

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 3054, Page 279Recorded9/17/2018

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8686, Page 588Recorded5/28/2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 6911, Page 638