Skip to content

261 Lincoln PlGarfield, NJ 07026

Built 1966

Last Sale Price
$204,670
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block65
Lot37
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
30%
Improvement Value:$258,800
70%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,360+1.7%
2024$12,153+8.4%
2023$11,216+2.2%
2022$10,971+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$204,670

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 5511, Page 89NU CodeTitle correction (4)Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 3821, Page 1816Recorded11/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966