Skip to content

411 River DrGarfield, NJ 07026

Built 1913

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block71
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityGarfield City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF 6CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
42%
Improvement Value:$161,500
58%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+1.7%
2024$9,138+8.4%
2023$8,433+2.2%
2022$8,249+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 3247, Page 1766Recorded5/21/2019

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 9163, Page 56Recorded10/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 1913